تبلیغات
http://static.cloob.com/public/user_data/gen_theme/333/998407_photo_top.jpg
پایگاه اطلاع رسانی انجمن تخته نرد ایران - پوزیشن : تاس 21 را چطور بازی میکنید؟
 
سه شنبه 17 مرداد 1391 :: نویسنده : رشت کت
پوزیشن  : تاس 21 را چطور بازی میکنید؟

2

یکی از پوزیشن های پیچیده نرد وفتی است که هر دو نردباز چندین خانه بسته  متوالی و چند مهره اسیر دارند ( مهره های حبس شده حریف).

 

در پوزیشن زیر , سیاه کعب داو 2 را نگه داشته است و برای بازی تاس 21 دارد. آشکارا دو انتخاب وجود دارد : 4/5  22/24 , یا  2/5.  

 

شما چه حرکتی انجام می دهید؟ پیش آمدن با مهره سیاه یا انجام بازی در داخل؟
و اما در پاسخ به این سوال

شما چه حرکتی انجام می دهید؟ پیش آمدن با مهره سیاه یا انجام بازی در داخل؟

 

backgammon position

 

حرکت 22/24 – دلائل تائید یا رد آن

 

مشکل پیش آمدن از خانه 24 به 22 واضح است ... اگر تاس های سفید 41 , 42 , 43 , 32 , 31 , 21 , 22 باشد او خانه 3 را می بندد و سیاه را می زند. سیاه احتمالا" برای نشستن 1 نمی آورد و حتی اگر 1 بیاورد او ششدرش را خواهد شکست و به سفید اجازه فرار میدهد , مگر اینکه عدد دیگر تاس خوب باشد. با این حال پیش آمدن بازی بمراتب صحیح تری است.    

 

احتمالات ( شانس ها ) در نرد چیزی است که اهمیت دارد ; این احتمال ( شانس ) هست که اگر هم او پیش بیاید , سفید یکی از آن اعداد را نخواهد آورد , و اگر هم سفید یکی از آن اعداد را بیاورد سیاه هنوز نسبت به ماندن در عقب , شانس بهتری برای برد دارد. اگر در عقب بماند , بیشتر محتمل است که ششدرش را بشکند و بنابراین برای سفید فرار کردن راحت تر است.

 

بازی کردن حرکت کمتر بد

 

بعضی  اوقات انتخاب های ما بین دو بازی خوب نیستند , بلکه بین چند بازی بد هستند , و ما یکی را که کمتر بد است انتخاب می کنیم.

 

بنابراین , وقتی ما به تخته نرد نگاه می کنیم , چطور ما آگاه می شویم که کدام بازی کمتر بد است؟ این تماما" راجع به تخمین زدن احتمالات ( شانس ها ) است. در یک موقعیت شبیه به این , من از خودم می پرسم " اگر من یک بازی را انجام دهم چه چیز بیشتر محتمل است رخ دهد؟ و اگر من بازی دیگر را انجام دهم چه چیز بیشتر محتمل است رخ دهد؟ " در این موقعیت , من بطور صحیح تخمین زدم که احتمالات ( شانس های ) سیاه بواسته پیش آمدن  بمراتب بهتر هستند. اما چیزی که همیشه من , وقتی که یک بازی دشوار دارم , انجام می دهم , چک کردن خودم در Snowie یا GNUBG است ... دو برنامه بزرگ نرد که به ما می گویند چه چیز صحیح است.

 

بطوری که در شکل 2 زیر می توانید ببینید  GNUBG 4/5  22/24  را به عنوان بهترین حرکت اول انتخاب کرده است , و بعلاوه , به ما می گوید که این بازی 13.6 درصد بهتر از بهترین حرکت دوم است. این یک درصد بسیار بزرگ است. آنچه معنی می دهد این است که اگر شما این بازی را 100 مرتبه با بهترین حرکت اول بازی کنید , و 100 مرتبه بهترین حرکت دوم را بازی کنید , وفتی شما حرکت بهتر را انجام می دهید از 100 بازی 13 بازی بیشتر برنده می شوید.

 

نرد آشکارا یک بازی مهارت  است , و اگرچه شانس خیلی زیادی در کوتاه مدت وجود دارد. نردبازهایی که 13 درصد خطای شخصی در حرکت هایشان انجام می دهند نسبت به نردبازهایی که بازی صحیح را انجام می دهند بخش بیشتری از بازی ها و مسابقاتشان را می بازند. بخاطر داشته باشید , 13 درصد برد بیشتر فقط بدلیل این یک حرکت ... در یک بازی یک نردباز ضعیف ممکن است 5 اشتباه یا بیشتر انجام دهد که بزرگ باشند ... اینها به هم اضافه می شوند و او 65 درصد کمتر برنده می شود! 

 

بنابراین اگر شما از آن مردمی هستید که تاس را لعنت می کنند و از شانس بد شکایت می کنند , شما می توانید سعی کنید مسابقاتتان را در Snowie یا GNUBG قرار دهید و پی ببرید که آیا این واقعا" شانس است که جلوگیری می کند از برد در نرد!

 

GNU backgammon
تحلیل آماری پوزیشن قبل

 


 

در این پوزیشن فیل سیمبورگ برای حرکت 22/24 و 2/5 تعدادی ازتاس هایی که سفید می تواند با آنها خانه 22 را ببندد و کشته بگیرد را مشخص کرده و معتقد است با انجام این حرکت احتمال اینکه سیاه در تاسهای بعدی مجبور به شکستن ششدر ( پنجدر!! ) شود کمتر از حرکت 2/5 است و این حرکت را بهترین حرکت می داند. آنالیز برنامه گنو نیز این حرکت را بهتر می داند.

 

در اینجا دو نکته وجود دارد یکی اینکه ازکمتر بودن احتمال شکستن ششدر نتیجه گرفته که حرکت 22/24 بهتر است و این درست است چون بازی را به سمتی خواهد برد که احتمال اینکه در تاس های بعدی سفید مجبور شود 13 مهره خود را به داخل ببرد و حتی خانه خالی کند را افزایش می دهد. در چنین شرایطی سفید حتی ممکن است کشته نیزبدهد چه به دلیل تک دادن در خانه و چه زمانی که مجبور شود با یک تاس 6 فقط یکی از اسیرهایش را خارج کند و در خانه سیاه تک بدهد. در صورتی که سیاه یا به دلیل کشته دادن حرکت نکرده و یا اینکه یکی از مهره هایش را خارج کرده و توانسته با حرکت آن مهره زمان بخرد و خانه هایش را بسته نگه دارد و به موقع از آنها استفاده کند.

نکته دوم روش محاسبه احنمال شکستن ششدر توسط سیاه در هر یک ازدو حرکت است تا هم مطمئن شویم حدس فیل درست بوده و هم با روش محاسبه آن آشنا شویم.

 

برای محاسبه احتمال اینکه سیاه پس از انجام هر یک از دو حرکت 22/24 4/5 و یا 2/5 در نوبت تاس بعدیش مجبور به شکستن ششدرشود با 36 حالت روبرو نیستیم بلکه با 1296=36*36 حالت روبرو هستیم چون یک بار سفید و یک بار سیاه باید تاس بریزند. برای هر یک از دو حرکت ابتدا باید تاس های سفید را به گروه هایی تقیسم کنیم که پس از انجام حرکت با هر یک از آن تاس ها موقعیت خانه های بسته سفید مشابه باشد. سپس برای هر یک از آن گروه ها تاس های بد سیاه را که منجر به شکستن ششدر سیاه می شود معین کنیم.

 

برای حرکت 22//24 4/5 :

1- اگر سفید 11 21 31 32 بیاورد ( 7 حالت ) سیاه با تاس های 21 51 61 ( 6 حالت ) باید ششدر را بشکند.

2- با تاس های 22 41 42 43 سفید ( 7 حالت ) تاس های بد سیاه 21 و 52 هستند ( 4 حالت ).

3- با تاس های 33 53 54 55 63 64 65 سفید ( 12 حالت ) تاس بد سیاه 32 است ( 2 حالت ).

 

حال برای محاسبه احتمال کل باید سیگمای حاصل ضرب خوب آوردن سفید در بد آوردن سیاه را حساب کنیم :

 

94=(12*2)+(4*7)+(6*7)

 

 بنابراین احتمال اینکه سیاه با حرکت 24 به 22 مجبور به شکستن ششدر شود فقط 94 حالت از 1296 حالت ممکن است یعنی 7.25 درصد که نشان می دهد از هر 14 باری که با چنین موقعییتی روبرو شویم و حرکت 24 به 22 را انجام دهیم تنها یک بار مجبور به شکستن ششدر ( پنجدر ) می شویم.

 

در حرکت 2/5 جمع کل حالاتی که منجر به شکستن ششدر سیاه می شود 631 حالت است یعنی 48.7 درصد که در مقایسه با 94 حدود 6.7 برابر است. پس اگر حرکت 2/5 را انجام دهیم از هر دو بار که با چنین موقعیتی روبرو شویم 1 بار باید ششدر را بشکنیم.

 

بنابراین این محاسبات به روشنی نشان می دهد که در این پوزیشن حرکت 22/24 و 4/5 بسیار بهتر از حرکت 2/5 است.5.gif

نوع مطلب : آنالیز پوزیشن ها، 
برچسب ها :
: تعداد بازدید :
:


یکشنبه 6 اسفند 1396 01:55 ق.ظ
اوه خدای من! شخص داستان باور نکردنی! متشکرم،
با این حال من از طریق RSS با مشکلات مواجه هستم.
من نمی فهمم چرا من نمی توانم آن را امضا کنم.

آیا کسی دیگری با داشتن مشکلات مشابه یک RSS وجود دارد؟
هر کسی که جواب را می داند می تواند با مهربانی پاسخ دهد؟
با تشکر!!
شنبه 18 شهریور 1396 03:12 ق.ظ
Every weekend i used to pay a visit this website, as i wish for enjoyment, since this
this web site conations genuinely fastidious funny stuff too.
جمعه 30 تیر 1396 01:55 ب.ظ
Fantastic goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too great.
I really like what you've acquired here, certainly like what you are saying
and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible.
I can't wait to read far more from you. This is actually a great web site.
دوشنبه 5 تیر 1396 05:07 ق.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب اصل آیا نه نشستن کاملا با
من پس از برخی از زمان. جایی در
سراسر جملات شما موفق به من مؤمن
اما تنها برای while. من هنوز مشکل خود را با جهش در مفروضات
و شما خواهد را خوب به کمک پر همه
کسانی شکاف. که شما در واقع که می توانید انجام
من خواهد بدون شک بود در گم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


پایگاه اطلاع رسانی انجمن تخته نرد ایران
لینک های دسترسی
صفحه اصلی
ما در فیسبوک
شش و بش
ما در کلوب دات کام

مطالب اخیر
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
این صفحه را به اشتراک بگذارید